Szkoła Podstawowa nr 2      im. Janusza Korczaka       w Głubczycach

    

                                                                                                                                         

                                                                      

      
O nas
realizowane programy i projekty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Świetlica szkolna

 

Z życia świetlicy w Szkole Podstawowej nr 2

Rok szkolny 2013/2014 w naszej świetlicy to jak zwykle aktywność i to wielorakiego rodzaju: fizyczna, sportowa, szczególnie na świeżym powietrzu, o ile to,, pogodowo'' tylko możliwe. W tym roku klasa III „nie do zdarcia”. Nie straszny im wiatr, deszcz, za piłkę daliby sobie przysłowiową rękę odciąć. W razie niepogody basen i sala gimnastyczna oraz ciekawi goście zapraszani przez p. Anię na, sportowe niespodzianki.

Z innej bajki to zajęcia plastyczne, które skłaniają do refleksji i wyciszenia, ale także pracy twórczej i kreatywnego działania. Dzieci pod czujnym okiem p. Jagody wypowiadały się plastycznie na różne tematy, czego efekt końcowy można zobaczyć na szkolny wystawkach. Niezastąpionymi pomocnikami okazały się także podczas przygotowania dekoracji na szkolne uroczystości, czy do świetlicy. Szczególnym zainteresowaniem wśród świetlicowych zajęć cieszą się prace związane z przygotowywaniem świątecznych ozdób na kiermasze. Bardzo często jest to inspiracją do wymiany świątecznych wrażeń, opowiadania rodzinnych historii, lub choćby wykonania podobnych ozdób w domu. Świąteczne stroiki, czy wielkanocne palmy wykonane w naszej świetlicy gościły w niejednym domu nawiązując do staropolskich tradycji.

Bardzo ciekawym świątecznym akcentem było także przygotowanie przez dzieci przedstawienia wywodzącego się z dawnej tradycji Herodów. W przeddzień święta Trzech Króli dzieciaki w kolorowych przebraniach z wirującą gwiazdą na czele i kolędowym śpiewem przemierzały ulice naszego miasta. Swoją kolędę zaniosły do zaprzyjaźnionych urzędów, odwiedziły gimnazjum, przedszkole, Urząd Miasta czy Starostwo. Taki powiew tradycji spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i zainteresowaniem, no i oczywiście słodkim poczęstunkiem.

Święta to szczególny czas, ale dzień powszedni w naszej świetlicy obfituje także w ciekawe zajęcia. Wiele z nich związanych było z realizowanymi w świetlicy programami profilaktycznymi: „W zdrowym ciele zdrowy duch”, „Wiem, jak zdrowo żyć''

W zdrowym ciele zdrowy duch” - program autorstwa p. Ani Michalewskiej Program przeznaczony był dla uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej posiadających dużą potrzebę ruchu. Spotykaliśmy się raz w tygodniu w każdy piątek głównie na sali gimnastycznej. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klas młodszych, choć chętnie i bardzo aktywnie uczestniczyli również szóstoklasiści. Zajęcia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, na każde zajęcia przybywało od 30 do 60 uczniów. Organizując dzieciom zajęcia rekreacyjno- sportowe należy wypełnić im czas wolny umożliwiając wyładowanie nadmiaru energii, który przy braku tego typu zajęć mogliby spożytkować w sposób agresywny. W czasie zajęć uczniowie mogli opanować podstawowe elementy techniki, taktyki, a także rozwijali zasadę fair play. Uczniowie kształtowali również postawę prozdrowotną polegającą na czynnym wypoczynku.  Zajęcia były urozmaicone poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi, był to cykl spotkań ze „zwyczajnym – nadzwyczajnym”. „Poprzez te spotkania chciałam ukazać piękno pasji, zamiłowania do sportu”.

     Na pierwszym spotkaniu zaszczycił nas swoją obecnością pan Mariusz Mielnik- maratończyk. Dzieci były zaskoczone ilością medali z różnych biegów, był też czas na pamiątkowe fotografie, a każdy z uczestników miał okazję zmierzyć się w wyścigu z panem Mariuszem osobiście. Kolejnym gościem był „mały wielki” człowiek, Szymon Cieślik- mistrz świata w karate, który przybył na spotkanie z trenerem, a prywatnie dziadkiem p. Januszem Hołdą. Szymon udowodnił dzieciom, że można być pilnym uczniem, obowiązkowym chłopcem, a jednocześnie mistrzem świata, i że choć to trochę trudne to jednak możliwe i daje ogromną frajdę.

Pani Bożena Bąk- badmintonistka- olimpijka z Barcelony była następnym naszym gościem. Na nasze spotkanie przywiozła olimpijskie pamiątki, które wzbudziły duże zainteresowanie wśród dzieci. Opowiadała nam o tym jak ta pasja ukształtowała jej charakter, jak wiele wyrzeczeń i trudu nie raz ja to kosztowało, ale przede wszystkim o tym ile dostała w zamian.

W związku z tym, że Głubczyce uchodzi za kolebkę badmintona zaprosiliśmy kolejnego gościa. Ku ogromnemu zaskoczeniu dzieci na nasze spotkanie przybyła pani, którą dzieci codziennie mijają na szkolnym korytarzu, a mianowicie brązowa medalistka mistrzostw Europy pani Zofia Drogomirecka. Ogromną ilość medali, pucharów, a także pamiątkowe fotografie z turnieju w Chinach oglądaliśmy ponad godzinę, a w tym czasie pani Zosia opowiadała nam zwoje niezwykłe przygody związane ze sportową pasją.

Asia Bednarska studentka chemii oraz pasjonatka tańca ukazała nam piękno swojej pasji. Dziewczyny były wzruszone pięknym walcem, a każdy chłopiec chciał spróbować swoich sił w sambie i jive. Asia zaprezentowała swoje piękne taneczne suknie. ochom i achom nie było końca. Ostatnim naszym długo wyczekiwanym gościem był piłkarz-  ks. Mariusz Pełechaty. Dla dzieci była to prawdziwa niespodzianka. Na salę gimnastyczną przybyło blisko 60 uczniów, każdy chciał spróbować swoich sił na boisku z księdzem Mariuszem. Po meczu był czas na pamiątkowe fotografie, laurki, a nawet autografy na piłkach.

Podsumowaniem programu był mecz w piłkę nożną zorganizowany z okazji Dnia Dziecka. Mecz odbył się pomiędzy zaproszonymi gośćmi, nauczycielami, a uczniami biorącymi udział w programie.

Kapitanem nauczycielskiej drużyny został oczywiście niepokonany ks. Mariusz. Sala gimnastyczna wypełniła się kibicami, a walka na boisku była bardzo zacięta. Na koniec meczu pani dyrektor wszystkim graczom wręczyła pamiątkowe medale i łakocie, a wynik meczu niech pozostanie słodką tajemnicą...:)

Wszystkim naszym gościom za poświęcony czas, za uśmiech i za życzliwość SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

 

“Wiem jak zdrowo żyć” - program, autorstwa p. Aliny Zając, którego celem było sprzyjanie zdrowiu i dobremu samopoczuciu fizycznemu i psychicznemu dzieci, oraz podejmowanie starań w celu poprawy swojego samopoczucia i zdrowia. Jak również uczenie się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcając ludzi w swoim otoczeniu do podjęcia podobnych działa. W programie uczestniczyły wszystkie chętne dzieci. Zajęcia związane z realizacją programu odbywały się każdego tygodnia, dzięki czemu dotarł do największej liczby dzieci. Dany temat stał się tematem tygodnia równolegle z działaniami wynikającymi z planu pracy dydaktyczno – wychowawczej świetlicy szkolnej.

Cieszy nas fakt, że programy spotkały się z aprobatą organu prowadzącego Gminy Głubczyce i dzięki temu uzyskaliśmy spore dofinansowanie na zakup pomocy niezbędnych do prowadzenia zajęć.

Podczas realizacji programów wspierała nas pani dyrektor Szkoły

Podstawowej nr 2 - mgr Halina Tokar oraz pani Anna Rydzak - Inspektor do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi i przeciwdziałania uzależnieniom w Urzędzie Miejskim, zajmująca się realizacją programów profilaktycznych, którym serdecznie dziękujemy w imieniu naszych wychowanków i własnym.

Bardzo ważnym elementem, który łączył te wszystkie programy były zajęcia pod patronatem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy “Ratujemy i uczymy ratować”.  Pani Ania miała szczęście zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy już wcześniej i jak mówi już nie boi się jej udzielać, więc przekazała swoją wiedzę dalej... i tak nauczyła p. Jagodę, p Jagoda p. Danusię, a p. Danusia zobowiązała się przekazać swoje umiejętności dalej. w sumie udało się przeszkolić ok, 70 uczniów z klas najmłodszych. Zajęcia odbywały się w małych grupach na świeżym powietrzu, w cieniu drzew otaczających szkołę. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, miały okazję wcielić się w rolę poszkodowanego jak i udzielającego pomocy. Potrafią już wezwać pomoc, sprawdzić oddech, ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej - bezpiecznej jak również prawidłowo wykonać resuscytację. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność, co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Dzieci oswoiły się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowały właściwe nawyki – pierwsza pomoc stała się dla nich czymś naturalnym. W podziękowaniu za chęci i aktywność każde dziecko otrzymało poradnik udzielania pierwszej pomocy tak, aby mogło utrwalić zdobyte już wiadomości i przekazać swoją wiedzę dalej, w domu.  Chcąc aby ta wiedza poszła dalej mamy już marzenia na przyszły rok i miejmy nadzieje, że z drobną pomocą życzliwych ludzi uda nam się je zrealizować, tak aby służyło to dobru nas wszystkich.

 

Anna Michalewska, Jadwiga Indziniak

 

 "Jak ryba w wodzie” - o pływaniu i gimnastyce słów kilka....

W Szkole Podstawowej nr 2 w minionym roku szkolnym 2013/ 2014 dzieci miały możliwość uczestniczenia w programie: „Jak ryba w wodzie”.

Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny wad postawy i stóp, które- niezauważone w wieku dziecięcym- mogą prowadzić do poważnych schorzeń w późniejszym okresie życia. Dlatego konieczne są działania zapobiegawcze, które powinno się rozpoznać jak najwcześniej. W ciągu całego życia człowieka postawa ciała ulega zmianom, najwięcej jednak w okresie wzrostu. W wieku 7- 10 lat, czyli w młodszym wieku szkolnym, występuje pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. Związany jest on ze zmianą trybu życia, z przejściem z dużej swobody ruchu na kilkugodzinne przebywanie w pozycji siedzącej w szkole. Toteż początek nauki powoduje zwykle pogorszenie postawy. Jednocześnie okres ten charakteryzuje się ogromną biologiczną potrzebą ruchu, która umiejętnie pokierowana może być najważniejszym stymulatorem rozwoju organizmu. Obserwując stale rosnącą liczbę dzieci z wadami postawy chciałam zaproponować program zajęć z gimnastyki korekcyjnej w wodzie. Był to program przeznaczony dla uczniów z kl. I- III z wadami postawy niewymagającymi jeszcze postępowania rehabilitacyjnego. Na zajęcia uczęszczały to dzieci, u których wady postawy są wynikiem słabego umięśnienia, dystonii mięśniowej oraz nieprawidłowego nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Każde dziecko uczęszczające na zajęcia posiadało zaświadczenie lekarskie o konieczności udziału w zajęciach z gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej. Ćwiczenia w wodzie wywierają istotny wpływ na cały rozwój poszczególnych układów: oddechowego, krążenia, nerwowego, układu narządu ruchu, starałam się, zatem prowadzić zajęcia tak by wspomagać harmonijny rozwój młodego organizmu. Dzieci podczas zajęć świetnie się bawiły, niejednokrotnie same nie zdawały sobie sprawy, że poprzez tę zabawę ćwiczą. Ćwiczenia zapobiegały powstawaniu wad postawy i przeciwdziałały już istniejącym. Poprzez przedstawienie różnorodnych ćwiczeń korekcyjnych w wodzie i naukę pływania, jako jedną z najciekawszych form aktywności ruchowej, chciałam wdrożyć dzieci do bezpiecznego uprawiania sportów wodnych. Dzieci wyrobiły nawyk przyjmowania prawidłowej postawy ciała, poprzez stosowanie wielu różnorodnych ćwiczeń ogólnorozwojowych w odciążeniu, wzmacniających cały pancerz mięśni posturalnych oraz likwidowanie przykurczy mięśni, więzadeł i ścięgien. Za uzyskane dofinansowanie od organu prowadzącego szkołę Gminy Głubczyce zakupiłam sprzęt sportowy, który pozwolił w dużej mierze urozmaicić prowadzone zajęcia. Były to makarony, płetwy, kółka obciążeniowe, dyski, piłeczki do ćwiczeń oddechowych. Zajęcia odbywały się w każdą środę w grupie 12 osobowej na basenie szkolnym.  Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w tych zajęciach, a ja prowadziłam je z wielką przyjemnością:)

Moim celem było również zwrócenie uwagi jak istoty wpływ ma aktywność fizyczna na rozwój młodego organizmu. Jak czasem niewiele trzeba, aby zapewnić naszym dzieciom zdrowy start, aktywność fizyczną, a tym samym oderwanie od gier komputerowych czy telewizora? To przecież my rodzice odpowiedzialni jesteśmy za to, co robią nasze dzieci. Pokażmy, więc im inne możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu, a wówczas ich kręgosłupy będą proste, stopy prawidłowe, a buzie UŚMIECHNIĘTE:)

Anna Michalewska

                                                               

Organizując zajęcia świetlicowe kierujemy się zasadą dostosowywania tematyki do aktualnych potrzeb dzieci. W ciągu każdej godziny dzieci mają możliwość wyboru ulubionej formy spędzania  czasu wolnego. Każdego roku szczególną opieką otaczamy naszych najmłodszych uczniów z klas I – III, którzy to najliczniej uczęszczają na zajęcia świetlicowe.

Uczniów klas pierwszych otaczamy szczególną troską, starając się aby jak najlepiej odnaleźli się w nowym środowisku. Pomagamy poznać szkołę jako budynek, przypominamy o zajęciach, zajęciach pozalekcyjnych, przerwach obiadowych. Pomagamy dzieciom również na stołówce szkolnej, gdzie nauczyciele świetlicy pełnią dyżury. Dzieci do tej pory uczęszczające do świetlicy wiedzą, że tutaj zawsze znajdą pomoc i wsparcie. Jesteśmy w stałym kontakcie z rodzicami.

 

Serdecznie zapraszamy rodziców

do zapisywania dzieci

do naszej świetlicy !!!

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

........................................................

 

"Mecz o wszystko" - Dzień Dziecka 2014r.

 

 

Hej kolęda, kolęda

 

 

 

 

Kiermasz Wielkanocny

 

 

 

"Jak ryba w wodzie" - realizacja programu

profilaktycznego

 

 

 

 

 

 

Rekreacja na świeżym powietrzu

 

 

Spotkanie z ciekawym człowiekiem

 

 

 

 

 

Kurs pierwszej pomocy

 

 

 

Rok 2012/2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
nasz patron

(kliknij na zdjęcie)

Janusz Korczak
ur.22 lipca 1878
zm. 5 sierpnia 1942

Ciekawe linki

www.profesor.pl

www.wikipedia.pl

www.literka.pl

www.wodip.opole.pl

www.wom.opole.pl

www.kopernik.org.pl

www.filharmonia.zabrze.pl

 

SZKOŁY KORCZAKOWSKIE

www.zsprudnik.vipnet.pl

www.sp4.chojnow.eu

www.sp20plock.edupage.org